Rinki juhli ja julkisti antologian Jälkiä

Rinki julkisti antologian Jälkiä 45-vuotisjuhlassa

Kirjoittajaryhmä Rinki vietti 45-vuotisjuhlaa Kemin kaupunginkirjastossa 25.10.2018. Lehtilukusali täyttyi mukavasti rinkiläisistä ja muusta yleisöstä. Kirjastonhoitaja Leena Pitkänen kertoi avauspuheessaan kirjaston ja Ringin yhteistyöstä sekä luovutti kirjaston lahjat Elsa Partalalle. Tornion Kuvataideseuran puheenjohtaja Mari Verronen ojensi seuran onnittelukukat.

Puheenjohtaja Anna Kyrön sairastuttua Elsa luki Annan puheen, joka kannattaa lukea Pääkirjoitus-sivulta. Muistimme hiljaisella hetkellä Ringin aktiivijäsentä Saara Heikkistä sekä entistä vetäjää, puheenjohtajaa ja kunniajäsentä Ossi Liiteniä. Yhtä matkaa Ringin kanssa on kulkenut aktiivisesti perustaja- ja kunniajäsen Kaija Koivisto, joka sai ansaitusti yhdistyksen 45-vuotisruusun.

Anita Myllykoski esitteli Ringin 20. antologian Jälkiä, jossa on mukana 26 kirjoittajaa. Toimituskuntaan kuuluivat Anitan lisäksi Toini Marjamaa ja Saara Heikkinen. Terhi Suomelan suunnittelemat kansi ja sisäsivujen kuvat antavat kirjalle ilmeikkyyttä. Matti Ylipiessa Atrain Kustannuksesta huolehti hyvin kirjan taitosta ja painatuksesta.

Elsa oli koonnut Aino Ylifrantin kanssa edustavan esityksen, lähinnä runoja, uudesta antologiasta. Rento juhlatunnelma jatkui vielä maukkaisiin täytekakkukahveihin. Kirjasta oltiin kiinnostuneita ostoihin asti.

Kuvassa Aino Ylifrantti ja Elsa Partala. Kuva: Sinikka Lappeteläinen

Takaisin sivulle Uutiset